Mida tähendab just vastuvõetud valimisõiguse muudatus?
Mida tähendab just vastuvõetud valimisõiguse muudatus?
Avaldatud: Delfi.ee/rus "Nädala sündmus" rubriigis 26.03.2025
Just võeti Riigikogus 93 poolthäälega vastu Eesti Vabariigi Põhiseaduse muutmine, et kohalikel valimistel tunnistatakse ei saa enam hääletada Eestis elavate kolmandate riikide kodanikud ja alates ülejärgmistest valimistest ka kodakondsuseta inimeste valimisõigus. Lihtsustatult, võõramaalased ei saa enam hääletada ja kodakonduseta hallipassimehed saavad veel hääletada sel sügisel toimuvatel valimistel.
Miks see teema üldse üles võeti? Vene kodanikke on natuke üle 70 000 ja hallipassimehi umbes 60 000. Hommikul lugesin Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski mõrudat kommentaari, kus ta kurdab, et selle käigu mõte oli lihtsalt võtta ära hääleõigus muukeelsetelt inimestelt. Natuke tõde on ta jutus ehk sees, kuna puhtalt valijaprofiililt see tõesti mõjutab kõige rohkem just Tallinna valimisi. Ka Ida-Virumaa linnade valimisi ning mõnede Harjumaa omavalitsuste nagu näiteks Maardu või Loksa valimisi. Seega Ossinovski muretseb pigem reitingute pärast, mis näitavad mis on tulemas valimistulemustes - isiklikud huvid, mitte rahvuslikud huvid. Lisaks Tallinna võimukõnelustel toetasid ka sotsid seda koalitsioonileppes, et see teema võtta üles Riigikogus. Seega, milleks siis nüüd selline silmakirjalikkus neilt? Keskerakonnast Tallinnas lahtisaamises olid ju just nemad peamised tegijad ehk see muudatus võtaks ju just Keskerakonnalt kümneid tuhandeid hääli ära. Seega just sotsid peaksid seda eriti tahtma. Lihtsalt mängivad kahepalgelist mängu praegu?
Kuigi praegu soovivad sellega tähelepanusära endale saada tegelikult kõik erakonnad, siis ärge unustage, et vaid endise Isamaa esimehe Helir-Valdor Seedri sihikindlus on seda teemat hoidnud rahva pilgu ees. Seeder tõstatas selle küsimuse juba 2022 aastal ja siiani on teised erakonnad (Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsid) vaid mõelnud vabandusi, miks mitte seda teha. Nüüd, kui nende reitingud kukuvad kivina, hakati otsima Isamaa jutupunkte, lootuses, et see toob reitingute tõusu ka neile. No ei too, kuna kõik teavad, et see on Isamaa tõstatatud küsimus. Nagu seda on ka majandusküsimused, eestikeelsele haridusele üleminek, perede toetamine ja palju muud, mis nüüd üritatakse omale krahmata. Puhtsalt isiklike reitingute saamiseks taas. Kogu riigile üldiselt peab mõtlema ju.
Reaalsuses oli selle seadusemuudatuse mõte hoopis mujal, kui reitingutes. Esiteks on tegu ju siseriikliku küsimusega – Eestis toimuva üle peavad ikka esmajoones otsustamad Eesti Vabariigi kodanikud. Kodusest keelest olenemata. Hallipassimehed on sellised, kes ei ole viitsinud teha läbi kodakonduse saamise kadalippu ega õppinud eesti keelt selgeks piisavalt. Teised on sellised, kes on jätnud teadlikult omale kodakondsusetuse, kuna hall pass (sealt ka see hallipassimees nimetus) võimaldab lihtsamalt liikuda Eesti ja Venemaa piiril. Seega on tegu puhtalt mugavuse küsimusega. See ei ole kuidagi seotud nende rahvuse- või koduse keelega. Kas Venemaal saab Eesti kodanik hääletada? Ei saa. Kas “hallipassimees” saab Venemaal hääletada? Ei saa. Seega miks peaks seda siis Eestis lubama? Eesti elu üle otsustavad ikka Eesti Vabariigi kodanikud. No kuna oleme Euroopa Liidus, siis ka selle ühenduse liikmed, lähtuvalt ühinemislepingust.
Kuna Keskerakond ja sotsid üritatavad panna siia külge “kiusatakse venelasi” rahvuslikku märki, siis saan siinkohal seda kohe tagasi lükata. Venelasi ei kiusata. Kuna Venemaa, ja teda toetav Valgevene, on alustanud täiemahulist sõda Euroopas, siis on tegu agressorriikidega ja nende kodanikud ei tohiks meie riigis olulistel teemadel rõhuasetust suunama. Kes neist ja kodakonsusetutest tunneb tugevat soovi ikka saada hääletada, see teeb läbi kodakondsuseksami ja kui see edukalt läbitud saabki kodakondsuse. Kui olulisem on vaid mugavam piiriületus, siis ei ole tegu ka tõeliselt Eesti Vabariigile lojaalsete inimestega. Kui tahetakse olla eestlane, siis tehakse omale ka Eesti kodakondsus ja saadakse ka hääletada. Venemaale saamiseks tuleb teha viisa vaid. Seega ei ole küsimus üldse rahvuses vaid usaldusväärsuses, riigilojaalsusel.
Lisaks, see muudatus ei kehti ju ainult “venelastele”. Näiteks Põhiseadust muutmata saaksid tulevikus hääleõiguslikuks ka kõik Ukraina põgenikud, kes siin ûle viie aasta elanud. Neid oleks juba 2029. aastal hinnanguliselt 40 000 selleks ajaks, edaspidi võib olla rohkemgi. Nemad on Ukraina kodanikud, kolmandate riikide kodanikud, ning nendele samuti hakkab see põhiseaduse muudatus kehtima.
Kokkuvõttes, ole nüüd aus ja tunnista, et tegelikult ju ka sina tahad omas kodus ikkagi ise olla otsustaja, mitte siia tulnud külalisel. Nüüd on lihtsalt sama tehtud ka riigi tasemel. Ei muud.